- Üldsätted
1.1. Mittetulundusühing Eesti Oftalmoloogide Selts (edaspidi ka Ühing) on füüsiliste ja juriidiliste isikute ühiskondlik, vabatahtlik, demokraatlikel põhimõtetel tegutsev mittetulundusühing.
1.2. Ühingu tegevus rajaneb tema asutajate ning liikmete algatusel ja ühisel tegutsemisel, ühingu juhtkonna valitavusel ja valitud juhtide regulaarsel aruandlusel Ühingu liikmete ees.
1.3. Ühing teeb koostööd riigi-, omavalitsus-, teadus- ja kultuuriasutustega, ühiskondlike organisatsioonide ja liikumistega, loominguliste liitudega, samuti muude Ühingu tegevusest huvitatud asutuste, ettevõtete ja organisatsioonidega ning eraisikutega Eesti Vabariigis ja teistes riikides.
1.4. Ühing on eraõiguslik juriidiline isik.
1.5. Ühingul on oma sümboolika.
1.6. Ühingu ametlikuks nimetuseks on:
1.6.1. eesti keeles: mittetulundusühing Eesti Oftalmoloogide Selts;
1.6.2. inglise keeles: Estonian Society of Ophthalmology.
1.7. Ühingu asukohaks on Eesti Vabariik.
1.8. Ühingu majandusaasta algab 1. jaanuaril ja lõpeb 31. detsembril. - Ühingu eesmärgid ja tegevussuunad
2.1. Ühingu eesmärgiks on Eesti oftalmoloogide ühendamine ja nende ühiste huvide esindamine.
2.2. Ühingu tegevuse põhisuunad on:
2.2.1. Ühingu liikmete huvide esindamine ja kaitsmine riigivõimu- ja valitsemisorganites, suhetes teiste juriidiliste ja füüsiliste isikutega;
2.2.2. Ühingu liikmete esindamine suhetes muude organisatsioonide ja ühendustega nii Eesti Vabariigis kui ka välismaal;
2.2.3. oftalmoloogia kui eriala arendamine;
2.2.4. oftalmoloogia arengukontseptsiooni väljatöötamine arvestades Eesti Vabariigi vajadusi;
2.2.5. oftalmoloogia-alase informatsiooni kogumine ja levitamine, s.h. reklaami- ja muude trükiste väljaandmine ja levitamine;
2.2.6. oftalmoloogide kvalifikatsiooni tõstmine ja teadustöö stimuleerimine, vajadusel silmaarstide pädevushindamine;
2.2.7. ravitöö metoodika koordineerimine silmaarstide erialase töö tõhustamiseks;
2.2.8. täienduskoolituste korraldamine;
2.2.9. Ühingu liikmete poolt Eesti arstieetika koodeksi täitmise jälgimine.
2.3. Ühing teeb koostööd Eesti Vabariigi ja teiste riikide samalaadsete ühendustega.
2.4. Ühing võib välja anda ja avaldada oma tegevust kajastavaid sõnumeid trükis, samuti avaldada reklaambuklette ja muud vastavat kirjandust.
2.5. Ühing võib korraldada oma põhikirjaliste eesmärkide saavutamiseks Ühingu põhikirja ja kehtivate õigusaktidega kooskõlas olevaid üritusi.
2.6. Ühingu eesmärgiks ega põhitegevuseks ei ole majandustegevuse kaudu tulu saamine. Ühingu tulu võib kasutada üksnes põhikirjaliste eesmärkide saavutamiseks. Ühing ei jaota kasumit oma liikmete vahel.
2.7. Ühing võib omada kõiki tsiviilõigusi ja kanda kõiki tsiviilkohustusi, mis on omased juriidilisele isikule. Ühing vastutab oma kohustuste eest kogu oma varaga. - Ühingu liikmed
3.1. Ühinguga võivad ühineda kõik füüsilised ja juriidilised isikud, kes vastavad Ühingu põhikirja nõuetele ja tunnustavad Ühingu põhikirja. Juriidilisest isikust Ühingu liiget esindab suhetes Ühinguga selle juht või juhi (juhtorgani) poolt nimetatud liikme esindamiseks täielikke volitusi omav isik.
3.2. Ühingu liikmeskonna moodustavad Ühingu liikmed, noorliikmed ja auliikmed. Juhatus korraldab mittetulundusühingu liikmete arvestust.
3.3. Ühingu liikmeks astuda sooviv isik esitab selleks Ühingu juhatusele kirjaliku sooviavalduse. Ühingu liikmeks vastuvõtmise otsustab Ühingu liikmete üldkoosolek. Isik saab Ühingu liikmeks üldkoosoleku otsuse alusel pärast esimese liikmemaksu tasumist.
3.4. Noorliige on oftalmoloogia eriala omandav arst. Noorliikmeks vastuvõtmine toimub Ühingu juhatusele esitatud kirjaliku sooviavalduse alusel Ühingu liikmete üldkoosoleku poolt. Noorliikme liikmemaks moodustab 1/2 Ühingu liikmele kehtestatud liikmemaksu suurusest. Muus osas on noorliikmel Ühingu liikmega võrdsed õigused ja kohustused.
3.5. Auliige on Ühingu üldkoosolekul selleks Eesti oftalmoloogias osutatud eriliste teenete eest valitud isik. Auliikmeks valimine ei eelda eelnevat Ühingu liikmeks olemist. Auliikmel on Ühingu liikmega võrdsed õigused.
3.6. Ühingu liikmel on õigus igal ajal juhatusele esitatava kirjaliku avalduse alusel Ühingust välja astuda.
3.7. Liige heidetakse üldkoosoleku otsuse alusel Ühingust välja:
3.7.1. kui ta ei täida põhikirjas sätestatud kohustusi;
3.7.2. kui ta tekitab Ühingule otseselt või kaudselt varalist või mittevaralist kahju;
3.7.3. muul mõjuval põhjusel.
3.8. Ühingu liikmel on õigus igal ajal juhatusele esitatava kirjaliku avalduse alusel peatada liikmesus Ühingus. Juhatus peatab avalduse esitanud liikme liikmesuse maksimaalselt kuni kolmeks aastaks. Avalduse liikmesuse peatamiseks võib Ühingu liige esitada korduvalt.
3.9. Juhatusel on õigus peatada Ühingu liikme liikmesus, kui Ühingu liige on liikmemaksu tasumisega viivituses enam kui kaks (2) aastat, samuti juhul, kui Ühingu liige ei ole osalenud kahel järjestikusel
kalendriaastal Ühingu liikmete üldkoosolekutel. Juhatus saadab võimalusel Ühingu liikmele teavituse tema liikmesuse peatamise kohta.
3.10. Ühingu liikme, kelle liikmesus on peatatud, liikmesus taastub viivitamatult pärast liikmemaksu tasumist või Ühingu liikmete üldkoosolekule registreerimisest. Juhul kui liikmesust ei taastata kahe (2) aasta jooksul alates liikmesuse peatamisest, on juhatusel õigus Ühingu liige Ühingust välja arvata.
3.11. Ühingust välja astunud või välja arvatud liikmel on õigus uuesti Ühingu liikmeks astuda põhikirjas sätestatud korras. - Ühingu liikmete õigused
4.1. Ühingu liikmetel on õigus:
4.1.1. kandideerida ja esitada Ühingu liikmete hulgast kanditaate Ühingu juhtorganite ja teiste organite valmimisel;
4.1.2. osaleda Ühingu ning valituks osutumise korral Ühingu organite töös;
4.1.3. esitada Ühingu organitele ettepanekuid ja arupärimisi;
4.1.4. osaleda Ühingu poolt korraldatavatel üritustel;
4.1.5. kasutada Ühingu sümboolikat vastavalt Ühingu juhatuse poolt antud juhistele;
4.1.6. tutvuda Ühingu dokumentatsiooniga. - Ühingu liikmete kohustused
5.1. Ühingu liikmed on kohustatud:
5.1.1. täitma Ühingu põhikirja;
5.1.2. täitma Ühingu juhatuse otsuseid ja seaduslikke korraldusi, samuti teiste Ühingu organite otsuseid;
5.1.3. tasuma liikmemaksu ja teisi makseid, mis on kehtestatud kooskõlas Ühingu põhikirja ja kehtivate õigusaktidega. Ühingu auliikmetel ja pensioneerunud liikmetel ei ole liikmemaksu tasumise kohustust;
5.1.4. lähtuma Ühingu põhikirjaga reguleerimata küsimustes kehtivast õiguskorrast ja Eesti arstieetika koodeksist;
5.1.5. teavitama Ühingu juhatust viivitamatult enda pensioneerumisest.
5.2. Üldkoosolek või üldkoosoleku poolt volituse saanud Ühingu organ või kehtestada Ühingu liikmetele täiendavaid kohustusi. - Ühingu juhtimine
6.1. Ühingu kõrgeimaks organiks on tema liikmete üldkoosolek.
6.2. Ühingu liikmete koosoleku kutsub kokku Ühingu juhatus vähemalt üks kord aastas. Üldkoosoleku kokkukutsumisest tuleb teavitada vähemalt üks kuu enne Üldkoosoleku toimumist. Üldkoosoleku kokkukutsumise teade avaldatakse ühingu veebilehel ning saadetakse Ühingu liikmete teadaolevatel e-posti aadressidel.
6.3. Juhatus peab üldkoosoleku kokku kutsuma, kui seda nõuab kirjalikult ja põhjust ära näidates vähemalt 1/10 mittetulundusühingu liikmetest. Sellisel juhul tuleb üldkoosoleku kokkukutsumisest ette teatada vähemalt kaks nädalat.
6.4. Üldkoosolek on pädev vastu võtma otsuseid kui sellel on esindatud üle poole Ühingu liikmetest. Kvoorumi hulka ei loeta Ühingu liikmeid, kelle liikmesus on kehtivalt peatatud.
6.5. Juhul, kui üldkoosolek ei ole otsustusvõimeline, kutsub juhatus ühe kuu jooksul kokku sama päevakorraga uue üldkoosoleku. Uus üldkoosolek on otsustusvõimeline, kui üldkoosolekul osaleb vähemalt kakskümmend (20) Ühingu liiget.
6.6. Igal Ühingu liikmel on üldkoosolekul üks hääl. Üldkoosolekul võib osaleda ja hääletada Ühingu liikme kirjaliku volituse alusel tema esindaja.
6.7. Üldkoosoleku otsus loetakse vastuvõetuks, kui selle poolt hääletab vähemalt 2/3 (kaks kolmandikku) koosolekul osalenud Ühingu liikmetest.
6.8. Ühingu liikmetel on õigus vastu võtta otsuseid üldkoosolekut kokku kutsumata. Otsuse vastuvõtmiseks üldkoosolekut kokku kutsumata saadab juhatus otsus(t)e eelnõu(d) kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis kõigile Ühingu liikmetele, määrates tähtaja, mille jooksul liige peab esitama selle kohta oma seisukoha kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis. Liikmetele seisukoha andmiseks antav tähtaeg peab olema vähemalt seitse päeva. Hääletustulemuste kohta koostab juhatus hääletusprotokolli ja saadab selle viivitamata liikmetele. Otsus on vastu võetud, kui selle poolt on antud ⅔ (kaks kolmandikku) hääleõiguslikest Ühingu liikmetest.
6.9. Üldkoosolek:
6.9.1. kinnitab Ühingu põhikirjalised tegevussuunad ja vormid;
6.9.2. kinnitab juhatuse liikmete arvu ja valib Ühingu juhatuse;
6.9.3. kinnitab majandusaasta aruande;
6.9.4. kinnitab liikmemaksu suuruse;
6.9.5. teeb muudatusi Ühingu põhikirjas ja kinnitab uue põhikirja;
6.9.6. kuulab ära Ühingu juhatuse aruanded Ühingu tegevuse kohta;
6.9.7. kinnitab Ühingu aastaeelarve ja selle täitmise aruande;
6.9.8. otsustab Ühingu tegevuse lõpetamise;
6.9.9. valib likvideerijad;
6.9.10. annab juhatusele või mõnele teisele Ühingu organile vajalikud volitused;
6.9.11. võtab vastu otsuseid Ühingu tegevust puudutavates küsimustes.
6.10. Ühingul on 5-7 liikmeline juhatus, mis esindab ja juhib Ühingut.
6.11. Juhatuse liige valitakse tähtajaliselt kuni kolmeks aastaks.
6.12. Juhatus juhib Ühingu tööd üldkoosolekute vahelisel ajal. Üldkoosoleku otsused on juhatusele täitmiseks kohustuslikud.
6.13. Juhatuse tööd juhib üldkoosoleku poolt kolmeks aastaks valitud president, kelleks on juhatuse valimisel enim hääli saanud Ühingu liige. Juhul, kui üldkoosolekul juhatuse valimisel enim hääli saanud juhatuse liige ei saa tulenevalt põhikirjalisest piirangust olla ühingu president või sellest loobub, on Ühingu presidendiks juhatuse valimistel paremuselt järgmise tulemusega Ühingu
juhatusse valitud isik. Juhatuse liige võib olla presidendina ametis kahel järjestikusel ametiajal järjest, kuid kokku mitte enam kui kolmel korral.
6.14. Juhatus:
6.14.1. koostab Ühingu aastaeelarve ja esitab selle kinnitamiseks Ühingu üldkoosolekule;
6.14.2. kontrollib Ühingu rahaliste vahendite kasutamist;
6.14.3. korraldab Ühingu raamatupidamist;
6.14.4. annab oma tegevusest aru Ühingu üldkoosolekule;
6.14.5. sõlmib Ühingu nimel lepinguid;
6.14.6. kinnitab kõik Ühingu sisemist tegevust reglementeerivad eeskirjad ja juhendid (ametijuhendid, reglemendid jne.);
6.14.7. kutsub kokku Ühingu liikmete üldkoosoleku vastavuses põhikirja ja kehtiva õigusega;
6.14.8. esindab Ühingut suhetes teiste füüsiliste ja juriidiliste isikutega nii Eesti Vabariigis kui ka teistes riikides.
6.15. Juhatuse töövormiks on koosolek. Juhatuse koosoleku kutsub kokku Ühingu president vastavalt vajadusele, kuid mitte harvem kui kord kvartalis.
6.16. Juhatuse koosolek on otsustusvõimeline, kui sellel üle poole juhatuse liikmete otsustamises osalemisel. Juhatuse otsus on vastu võetud, kui otsuse poolt on antud üle poole koosolekul osalenud juhatuse liikmete häältest. Häälte võrdse jagunemise korral on otsustav hääl presidendil.
6.17. Juhatus peab andma mittetulundusühingu liikmetele vajalikku teavet juhtimise kohta ja esitama nende nõudel vastava aruande.
6.18. Ühingut võib kõigis õigustoimingutes esindada iga juhatuse liige. - Ühingu vara
7.1. Ühingu varaks on Ühingule kuuluvad materiaalsed väärtused ja rahalised vahendid, mille moodustavad:
7.1.1. sisseastumis- ja liikmemaksud;
7.1.2. juriidiliste ja üksikisikute vabatahtlikest annetustest saadud tulu;
7.1.3. muud laekumised.
7.2. Ühingul on oma pangaarve.
7.3. Ühingu vara kasutatakse:
7.3.1. Ühingu töö korraldamiseks;
7.3.2. lepinguliste kohustuste täitmiseks;
7.3.3. põhivahendite ja muu vara soetamiseks;
7.3.4. vajadusel sihtotstarbeliste ja erifondide moodustamiseks;
7.3.5. juhatuse otsuse alusel Ühingu liikmetele materiaalse abi osutamiseks.
7.4. Ühingu vara kasutamise üle peab arvestust Ühingu juhatus. - Ühingu tegevuse lõpetamine
8.1. Ühingu tegevuse lõpetamise otsustab Ühingu üldkoosolek. Vastav otsus loetakse vastuvõetuks, kui selle poolt hääletab vähemalt ¾ (kolm neljandikku) Ühingu liikmetest.
8.2. Ühingu tegevuse lõpetamise otsuse vastuvõtmisel valib üldkoosolek Ühingu likvideerijad, kes lõpetavad Ühingu tegevuse Eesti Vabariigi õigusaktidega sätestatud korras.
8.3. Pärast võlausaldajate kõigi nõuete rahuldamist või tagamist ja raha hoiustamist jaotatakse allesjäänud vara jaotatakse Ühingu vara võrdsetes osades mittetulundusühingu lõpetamise ajal selle liikmeteks olnud isikute vahel.
8.4. Kui vara ei saa jaotada põhikirja p 8.3. alusel, läheb vara üle riigile, kes peab seda kasutama võimalikult mittetulundusühingu eesmärkidele vastavalt.
Põhikirja uus redaktsioon on vastu võetud 24.05.2024 toimunud Eesti Oftalmoloogide Seltsi liikmete üldkoosolekul Tõrva vallas, Valgamaal.